Automatyzacja branży produkcyjnej

W ostatnich latach nastąpił rozkwit branży produkcyjnej, zwłaszcza jeżeli chodzi o produkcje części samochodowych czy części do maszyn rolniczych. Co ciekawe nie mogłoby nastąpić to gdyby nie wzrost i znaczenie w produkcji robotów przemysłowych, które wyręczają człowieka w coraz większej ilości zadań. W odróżnieniu do człowieka roboty te zachowują swoją wydajność przez cały okres pracy, wymagając tylko odpowiedniej konserwacji.

Przyczyny rozwoju branży produkcyjnej

chwytaki obrotoweGłówną przyczyną rozwoju produkcji i zwiększania szybkości pracy jest stosowanie coraz większej ilości maszyn, opartych na układach hydraulicznych. Są one wyposażone w specjalne chwytne ramiona, zakończone specjalnymi urządzeniami, znanymi jako chwytaki obrotowe. Są one w stanie przenieść dowolną część na przykład na taśmę produkcyjną a dodatkowo obrócić ją w pionie czy w poziomie, w zależności od potrzeb. Chwytami są dostosowane do transportu różnego rodzaju części – inne należy stosować do rur, inne do drewna a inne do drobnych części mechanicznych. Stosowanie odpowiedniego rodzaju chwytaków chroni przenoszoną część przed uszkodzeniem. Producent tego osprzętu zobowiązany jest do opisywania parametrów sprzedanej części, między innymi siły nacisku oraz ogólnego zapisu polecanych zastosowań, Obecne stosowane w zakładach przemysłowych i produkcyjnych chwytaki to wysokiej jakości urządzenia, wykonane z wysokiej jakości stali pokrytej powłoką antykorozyjną. Dzięki temu mogą one być stosowane przy produkcji w warunkach, w których inne urządzenia nie poradziłyby sobie. Bardzo ważna dla przyśpieszenia procesu produkcji jest automatyzacja. Obecnie wiele maszyn transportowych nie potrzebuje już obsługi operatora, dzięki czemu roboty zakończone chwytakami obrotowymi są w pełni automatyczne. Wymagany jest jedynie okresowy nadzór ich pracy okres regularna konserwacja i wymiana, gdy dany chwytak ulegnie awarii. Co ciekawe coraz częściej stosuje się chwytaki pneumatyczne, do wymiany których nie wymagane jest rozkręcanie całego urządzenia transportowego. Znacznie ułatwia to wymianę osprzętu bez konieczności zatrzymywania pracy całej linii produkcyjnej. Warto wspomnieć, że nieco inny rodzaj chwytaków o zdolnościach obrotowych stosuje się w maszynach budowlanych, takich jak koparko-ładowarkach.

Dzięki procesowi automatyzacji wzrasta szybkość procesów produkcyjnych, a samo wyprodukowanie danej części czy maszyny wymaga udziały coraz mniejszej liczny ludzi. Maszyny coraz częściej wykonują samodzielnie dane praca, a człowiek pełni rolę nadzorującą jej działania, oraz czuwanie na jej stanem technicznym. Jest to główna przyczyną rozwoju branży produkcyjnej.